2022 Emmy Awards: Complete list of winners and nominees

Table of Contents

Outstanding lead actress in a comedy series

  • Jean Smart, “Hacks” — Winner
  • Rachel Brosnahan, “The Marvelous Mrs. Maisel”
  • Quinta Brunson, “Abbott Elementary”
  • Kaley Cuoco, “The Flight Attendant”
  • Elle Fanning, “The Great”
  • Isa Rae, “Insecure”

Outstanding lead actor in a comedy series

  • Jason Sudeikis, “Ted Lasso” — Winner
  • Donald Glover, “Atlanta”
  • Bill Hader, “Barry”
  • Nicholas Hoult, “The Great”
  • Steve Martin, “Only Murders in the Building”
  • Martin Short, “Only Murders in the Building”

Outstanding comedy series

  • “Ted Lasso” — Winner
  • “Abbott Elementary”
  • “Barry”
  • “Curb Your Enthusiasm”
  • “Hacks”
  • “The Marvelous Mrs. Maisel”
  • “Only Murders in the Building”
  • “What We Do in the Shadows”

Outstanding lead actor in a limited or anthology series or a movie

  • Michael Keaton, “Dopesick” — Winner
  • Colin Firth, “The Staircase”
  • Andrew Garfield, “Under the Banner of Heaven”
  • Oscar Isaac, “Scenes from a Marriage”
  • Himesh Patel, “Station Eleven”
  • Sebastian Stan, “Pam & Tommy”

Outstanding lead actress in a limited or anthology series or a movie

  • Amanda Seyfried, “The Dropout” — Winner
  • Julia Garner, “Inventing Anna”
  • Toni Collette, “The Staircase”
  • Lily James, “Pam & Tommy”
  • Sarah Paulson, “Impeachment: American Crime Story”
  • Margaret Qualley, “Maid”

Outstanding limited or anthology series

  • “The White Lotus” — Winner
  • “Dopesick”
  • “The Dropout”
  • “Inventing Anna”
  • “Pam & Tommy”

Outstanding lead actress in a drama series

  • Zendaya, “Euphoria” — Winner
  • Jodie Comer, “Killing Eve”
  • Laura Linney, “Ozark”
  • Melanie Lynskey, “Yellowjackets”
  • Sandra Oh, “Killing Eve”
  • Reese Witherspoon, “The Morning Show”

Outstanding lead actor in a drama series

  • Lee Jung-jae, “Squid Game” — Winner
  • Jason Bateman, “Ozark”
  • Brian Cox, “Succession”
  • Bob Odenkirk, “Better Call Saul”
  • Adam Scott, “Severance”
  • Jeremy Strong, “Succession”

Outstanding drama series

  • “Succession” — Winner
  • “Better Call Saul”
  • “Euphoria”
  • “Ozark”
  • “Severance”
  • “Squid Game”
  • “Stranger Things”
  • “Yellowjackets”

Supporting actor in a comedy series

  • Brett Goldstein, “Ted Lasso” — Winner
  • Anthony Carrigan, “Barry”
  • Toheeb Jimoh, “Ted Lasso”
  • Nick Mohammed, “Ted Lasso”
  • Tony Shalhoub, “The Marvelous Mrs. Maisel”
  • Tyler James Williams, “Abbott Elementary”
  • Henry Winkler, “Barry”
  • Bowen Yang, “Saturday Night Live”

Supporting actress in a comedy series

  • Sheryl Lee Ralph, “Abbott Elementary” — Winner
  • Alex Borstein, “The Marvelous Mrs. Maisel”
  • Hannah Einbinder, “Hacks”
  • Janelle James, “Abbott Elementary”
  • Kate McKinnon, “Saturday Night Live”
  • Sarah Niles, “Ted Lasso”
  • Juno Temple, “Ted Lasso”
  • Hannah Waddingham, “Ted Lasso”

Guest actor in a drama series

  • Colman Domingo, “Euphoria” — Winner
  • Adrien Brody, “Succession”
  • James Cromwell, “Succession”
  • Arian Moayed, “Succession”
  • Tom Pelphrey, “Ozark”
  • Alexander Skarsgård, “Succession”

Guest actress in a drama series

  • Lee You-mi, “Squid Game” — Winner
  • Hope Davis, “Succession”
  • Marcia Gay Harden, “The Morning Show”
  • Martha Kelly, “Euphoria”
  • Sanaa Lathan, “Succession”
  • Harriet Walter, “Succession”

Supporting actor in a drama series

  • Matthew Macfadyen, “Succession” — Winner
  • Nicholas Braun, “Succession”
  • Billy Crudup, “The Morning Show”
  • Kieran Culkin, “Succession”
  • Park Hae-soo, “Squid Game”
  • John Turturro, “Severance”
  • Christopher Walken, “Severance”
  • Oh Yeong-su, “Squid Game”

Supporting actress in a drama series

  • Julia Garner, “Ozark” — Winner
  • Patricia Arquette, “Severance”
  • Jung Ho-yeon, “Squid Game”
  • Christina Ricci, “Yellowjackets”
  • Rhea Seehorn. “Better Call Saul”
  • J. Smith-Cameron, “Succession”
  • Sarah Snook, “Succession”
  • Sydney Sweeney, “Euphoria”

Supporting actor in a limited series or TV movie

  • Murray Bartlett, “The White Lotus” — Winner
  • Jake Lacy, “The White Lotus”
  • Will Poulter, “Dopesick”
  • Seth Rogen, “Pam & Tommy”
  • Peter Skarsgård, “Dopesick”
  • Michael Stuhlbarg, “Dopesick”
  • Steve Zahn, “The White Lotus”

Supporting actress in a limited series or TV movie

  • Jennifer Coolidge, “The White Lotus” — Winner
  • Connie Britton, “The White Lotus,”
  • Alexandra Daddario, “The White Lotus”
  • Kaitlyn Dever, “Dopesick”
  • Natasha Rothwell, “The White Lotus”
  • Sydney Sweeney, “The White Lotus”
  • Mare Winningham, “Dopesick”

Television movie

  • “Chip ‘n’ Dale: Rescue Rangers” — Winner
  • “Ray Donovan: The Movie”
  • “Reno 911!: The Hunt For QAnon”
  • “The Survivor”
  • “Zoey’s Extraordinary Christmas”

Guest actor in a comedy series

  • Nathan Lane, “Only Murders in the Building” — Winner
  • Jerrod Carmichael, “Saturday Night Live”
  • Bill Hader, “Curb Your Enthusiasm”
  • James Lance, “Ted Lasso”
  • Christopher McDonald, “Hacks”
  • Sam Richardson, “Ted Lasso”

Guest actress in a comedy series

  • Laurie Metcalf, “Hacks” — Winner
  • Jane Adams, “Hacks”
  • Harriet Sansom Harris, “Hacks”
  • Jane Lynch, “Only Murders in the Building”
  • Kaitlin Olson, “Hacks”
  • Harriet Walter, “Ted Lasso”

Outstanding writing for a comedy series

  • “Abbott Elementary,” Quinta Brunson — Winner
  • “Barry,” Duffy Boudreau
  • “Barry,” Bill Hader and Alec Berg
  • “Hacks,” Jen Statsky
  • “Only Murders in the Building,” John Hoffman
  • “Ted Lasso,” Jane Becker
  • “What We Do In The Shadows,” Sarah Naftalis
  • “What We Do In The Shadows,” Stefani Robinson

Outstanding writing for a drama series

  • “Succession,” Jesse Armstrong — Winner
  • “Better Call Saul,” Thomas Schnauz
  • “Ozark,” Chris Mundy
  • “Severance,” Dan Erickson
  • “Squid Game,” Hwang Dong-hyuk
  • “Yellowjackets,” Jonathan Lisco, Ashley Lyle and Bart Nickerson
  • “Yellowjackets,” Ashley Lyle and Bart Nickerson

Outstanding writing for a limited or anthology series or movie

  • “The White Lotus,” Mike White — Winner
  • “Dopesick,” Danny Strong
  • “The Dropout,” Elizabeth Meriwether
  • “Impeachment: American Crime Story,” Sarah Burgess
  • “MAID,” Smith Metzler
  • “Station Eleven,” Patrick Somerville

Outstanding writing for a variety series

  • “Last Week Tonight With John Oliver” — Winner
  • “A Black Lady Sketch Show”
  • “The Daily Show With Trevor Noah”
  • “The Late Show With Stephen Colbert”
  • “Saturday Night Live”

Outstanding writing for a variety special

  • “Jerrod Carmichael: Rothaniel” — Winner
  • “Ali Wong: Don Wong”
  • “The Daily Show With Trevor Noah Presents: Jordan Klepper Fingers The Globe – Hungary For Democracy”
  • “Nicole Byer: BBW (Big Beautiful Weirdo)”
  • “Norm Macdonald: Nothing Special”

Outstanding writing for a nonfiction program

  • “Lucy And Desi” — Winner
  • “The Andy Warhol Diaries”
  • “How To With John Wilson: How To Appreciate Wine”
  • “The Problem With Jon Stewart”
  • “The Tinder Swindler”

Outstanding variety talk series

  • “Last Week Tonight with John Oliver” — Winner
  • “The Daily Show with Trevor Noah”
  • “Jimmy Kimmel Live!”
  • “Late Night with Seth Meyers”
  • “The Late Show with Stephen Colbert”

Outstanding competition program

  • “Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls” — Winner
  • “The Amazing Race”
  • “Nailed It”
  • “RuPaul’s Drag Race”
  • “Top Chef”
  • “The Voice”

Structured reality program

  • “Queer Eye” — Winner
  • “Antiques Roadshow”
  • “Fixer Upper: Welcome Home”
  • “Love is Blind”
  • “Shark Tank”

Unstructured reality program

  • “Love on the Spectrum” — Winner
  • “Below Deck Mediterranean”
  • “Cheer”
  • “RuPaul’s Drag Race Untucked”
  • “Selling Sunset”

Host for a reality or competition program

  • RuPaul, “RuPaul’s Drag Race” — Winner
  • Bobby Berk, Karamo Brown, Tan France, Antoni Porowski and Jonathan Van Ness, “Queer Eye”
  • Amy Poehler and Nick Offerman, “Making It”
  • Nicole Byer, “Nailed It!”
  • Barbara Corcoran, Mark Cuban, Lori Greiner, Robert Herjavec, Daymond John and Kevin O’Leary, “Shark Tank”
  • Padma Lakshmi, “Top Chef”

Variety sketch show

  • “Saturday Night Live” — Winner
  • “A Black Lady Sketch Show”

Variety special (live)

  • “The Pepsi Super Bowl LVI Halftime Show Starring Dr. Dre, Snoop Dogg, Mary J. Blige, Eminem, Kendrick Lamar And 50 Cent” — Winner
  • “The 64th Annual Grammy Awards”
  • “Live In Front Of A Studio Audience: The Facts Of Life And Diff’rent Strokes”
  • “The Oscars”
  • “The Tony Awards Present: Broadway’s Back!”

Variety special (pre-recorded)

  • “Adele: One Night Only” — Winner
  • “Dave Chappelle: The Closer”
  • “Harry Potter 20th Anniversary: Return To Hogwarts”
  • “Norm Macdonald: Nothing Special”
  • “One Last Time: An Evening With Tony Bennett & Lady Gaga”

Short form comedy, drama or variety series

  • “Carpool Karaoke: The Series” — Winner
  • “I Think You Should Leave With Tim Robinson”
  • “Late Night With Seth Meyers CORRECTIONS”
  • “The Randy Rainbow Show”
  • “Stephen Colbert Presents Tooning Out The News”

Short form nonfiction or reality series

  • “Full Frontal With Samantha Bee Presents: Once Upon A Time In Late Night” — Winner
  • “Between The Scenes – The Daily Show”
  • “RuPaul’s Drag Race Whatcha Packin’ With Michelle Visage”
  • “Saturday Night Live Presents: Stories From The Show”
  • “Top Chef: Last Chance Kitchen”

Documentary or nonfiction special

  • “George Carlin’s American Dream” — Winner
  • “Controlling Britney Spears (New York Times Presents)”
  • “Lucy And Desi”
  • “The Tinder Swindler”
  • “We Feed People”

Documentary or nonfiction series

  • “The Beatles: Get Back” — Winner
  • “100 Foot Wave”
  • “jeen-yuhs: A Kanye Trilogy”
  • “The Andy Warhol Diaries”
  • “We Need to Talk About Cosby”

Exceptional merit in documentary filmmaking

  • “When Claude Got Shot” — Winner
  • “Changing The Game”
  • “Frederick Douglass: In Five Speeches”

Actor in a short form comedy or drama series

  • Tim Robinson, “I Think You Should Leave With Tim Robinson” — Winner
  • Anthony A. Anderson, “Anacostia”
  • Bill Burr, “Immoral Compass”
  • Brendan Gleeson, “State of the Union”
  • Ikechukwu Ufomadu, “Words With Ike (Cake)”

Actress in a short form comedy or drama series

  • Patricia Clarkson, “State of the Union” — Winner
  • Jacinte Blankenship, “Intersection”
  • Desi Lydic, “Desi Lydic Foxplains”
  • Rhea Seehorn, “Cooper’s Bar”
  • Sydnee Washington, “Bridesman”

Animated program

  • “Arcane” — Winner
  • “Bob’s Burgers”
  • “Rick and Morty”
  • “The Simpsons”
  • “What If…?”

Short form animated program

  • “Love, Death + Robots” — Winner
  • “The Boys Presents: Diabolical”
  • “Robot Chicken”
  • “Star Wars: Visions”
  • “When Billie Met Lisa”

Character voice-over performance

  • Chadwick Boseman, “What If…?” — Winner
  • F. Murray Abraham, “Moon Knight”
  • Julie Andrews, “Bridgerton”
  • Maya Rudolph, “Big Mouth”
  • Stanley Tucci, “Central Park”
  • Jessica Walter, “Archer”
  • Jeffrey Wright, “What If…?”

Narrator

  • Barack Obama, “Our Great National Parks” — Winner
  • Kareem Abdul-Jabbar, “Black Patriots: Heroes Of The Civil War”
  • David Attenborough, “The Mating Game”
  • W. Kamau Bell, “We Need To Talk About Cosby”
  • Lupita Nyong’o, “Serengeti II”
 Former President Barack Obama wins Emmy for his Netflix documentary narrationHosted nonfiction series or special
  • “Stanley Tucci: Searching for Italy” — Winner
  • “My Next Guest Needs No Introduction with David Letterman”
  • “The Problem With Jon Stewart”
  • “The World According to Jeff Goldblum”
  • “VICE”
  • “The World According to Jeff Goldblum”

Outstanding directing for a comedy series

  • “Ted Lasso,” MJ Delaney — Winner
  • “Atlanta,” Hiro Murai
  • “Barry,” Bill Hader
  • “Hacks,” Lucia Aniello
  • “The Ms. Pat Show,” Mary Lou Belli
  • “Only Murders in the Building,” Cherien Dabis
  • “Only Murders in the Building,” Jamie Babbit

Outstanding directing for a drama series

  • “Squid Game,” Hwang Dong-hyuk — Winner
  • “Ozark,” Jason Bateman
  • “Severance,” Ben Stiller
  • “Succession,” Mark Mylod
  • “Succession,” Cathy Yan
  • “Succession,” Lorene Scafaria
  • “Yellowjackets,” Karyn Kusama

Outstanding directing for a limited or anthology series or movie

  • “The White Lotus,” Mike White — Winner
  • “Dopesick,” Danny Strong
  • “The Dropout,” Michael Showalter
  • “The Dropout,” Francesca Gregorini
  • “MAID,” John Wells
  • “Station Eleven,” Hiro MuraiOutstanding directing for a variety series

Outstanding directing for a variety series

  • “A Black Lady Sketch Show,” Bridget Stokes — Winner
  • “Last Week Tonight with John Oliver,” Christopher Werner
  • “Late Night With Seth Meyers,” Alexander J. Vietmeier
  • “The Late Show with Stephen Colbert,” Jim Hoskinson
  • “Saturday Night Live,” Liz Patrick

Outstanding directing for a variety special

  • “Adele: One Night Only,” Paul Dugdale — Winner
  • “The Pepsi Super Bowl LVI Halftime Show Starring Dr. Dre, Snoop Dogg, Mary J. Blige, Eminem, Kendrick Lamar And 50 Cent,” Hamish Hamilton
  • “Dave Chappelle: The Closer,” Stan Lathan
  • “Jerrod Carmichael: Rothaniel,” Bo Burnham
  • “Norm Macdonald: Nothing Special,” Jeff Tomsic

Outstanding directing for a documentary/nonfiction program

  • “The Beatles: Get Back,” Peter Jackson — Winner
  • “The Andy Warhol Diaries,” Andrew Rossi
  • “George Carlin’s American Dream,” Michael Bonfiglio
  • “Lucy And Desi,” Amy Poehler
  • “Stanley Tucci: Searching For Italy,” Ian Denyer
  • “We Need To Talk About Cosby,” W. Kamau Bell

Outstanding directing for a reality program

  • “Lizzo’s Watch Out For The Big Grrrls,” Nneka Onuorah — Winner
  • “Cheer Daytona,” Greg Whiteley
  • “Queer Eye,” Aaron Krummel
  • “RuPaul’s Drag Race,” Nick Murray
  • “Top Chef,” Ari Boles

Leave a Comment